Prawidłowe rozpoznanie fazy płodności w cyklu znacznie zwiększa szansę na poczęcie dziecka. Aby doszło do poczęcia konieczne są ściśle określone warunki. Jeśli współżycie małżeńskie odbywa się w obecności śluzu wysoce płodnego, wówczas plemniki znajdując najkorzystniejsze warunki do przeżycia oraz poruszania się, poprzez kanaliki występujące w tym śluzie, pokonują drogę poprzez macicę, do kanałów jajowodów w czasie ok 1-1,5 godz.. Jednocześnie w śluzie szyjkowym typu wysoce płodnego, pojawiają się nitki śluzu gęstszego, dzięki czemu dochodzi do selekcji plemników, tak aby do komórki jajowej dotarły plemniki najlepiej rozwinięte i dojrzałe.
ZAPŁODNIENIE I IMPLANTACJA
Do spotkania plemnika z komórką jajową dochodzi w szerokiej części jajowodu, bliżej zewnętrznego jego zakończenia, w tak zwanej bańce. Aby plemnik mógł przebić błonę komórkową komórki jajowej, konieczne jest jego przejście przez śluz typu wysoce płodnego, w którym uzyskuje ostateczną zdolność do zapłodnienia. Gdy plemnik wniknie do wnętrza komórki jajowej, zostaje zasymilowany jako pełnowartościowe białko, a jego jądro zawierające materiał genetyczny, dąży do połączenia z jądrem komórki jajowej. Po ok 10 godz. 23 pojedyncze chromosomy zawarte w jądrach łączą się w pary, tworząc nowe łańcuchy kodu DNA, charakterystyczne już dla nowej osoby ludzkiej, różne od kodu rodziców. Na tym etapie organizm człowieka nosi nazwę zygoty. Od tego momentu rozpoczyna się dynamiczny rozwój nowego organizmu ludzkiego, który dzięki rzęskom porastającym wnętrze jajowodu transportowany jest w kierunku wnętrza macicy.
Do pierwszego podziału dochodzi po ok 30 godz. od zapłodnienia. Podczas wędrówki przez jajowód zarodek przechodzi przez stadium moruli, a następnie blastocysty. Blastocysta dociera ok 6-7 dnia do jamy macicy, gdzie dochodzi do implantacji, czyli zagłębienia w śluzówkę macicy. Na tym etapie zarodek nazywany embrionem składa się z ok 180-200 komórek.
CYKL CIĄŻOWY
Po zagnieżdżeniu zarodka (embrionu) w endometrium (śluzówce) macicy, do krwioobiegu kobiety dociera wydzielany przez zarodek hormon gonadotropina kosmówkowa. Na jego pojawienie się reaguje ciałko żółte, przechodząc w tzw. ciałko żółte ciążowe. Zachowuje ono swoją aktywność przez pierwsze trzy miesiące ciąży, utrzymując wysoki poziom progesteronu. Po tym czasie zanika, a produkcję progesteronu podtrzymuje dojrzałe łożysko. Ciałko żółte ciążowe utrzymuje podstawową temperaturę ciała na wyższym poziomie aż do końca trzeciego miesiąca ciąży. Po czym zanika, co skutkuje spadkiem temperatury i brakiem stabilności aż do powrotu płodności po porodzie.