Cykl kobiety - opis

Zapis cyklu płodności

 

Cykle mogą być objaśniane i zapisywane na wiele różnych sposobów. Kolorystyka oparta na porach roku obserwowanych na drzewach, pomaga podkreślić płodne i niepłodne fazy cyklu. Kolor CZERWONY symbolizuje miesiączkę.

 

BRĄZOWY (nagie zimowe drzewo) symbolizuje zimowy czas cyklu ? czas niepłodny, kiedy obecny jest czop śluzowy, zatrzymujący plemniki.

ZIELONY (zielone letnie drzewo) symbolizuje letni czas cyklu ? czas płodny, kiedy dojrzewa komórka jajowa i wydzielany jest płodny śluz szyjkowy typu ?autostrada?.

 

Poniżej przedstawiono trzy fazy cyklu oznaczone zgodnie z wyjaśnioną kolorystyką.

 

 

 

Płodny śluz (zielony obszar) pojawia się zaraz po miesiączce, możliwe że nawet jeszcze przed zakończeniem miesiączki. Śluz występuje przez około 5 ? 6 dni, a ostatni dzień nazywany jest DNIEM SZCZYTU (szczytem płodności) ? zaznaczony P (ang. PEAK ? szczyt) na karcie. Owulacja ma miejsce około DNIA SZCZYTU. Po odliczeniu 3 suchych dni (brązowy obszar 1,2,3) na uwolnienie i przeżycie komórki jajowej, pozostałe brązowe dni są niepłodne, aż do początku kolejnej miesiączki.

 

 

 

Zwykle po miesiączce występuje kilka SUCHYCH dni (brązowy obszar). Następnie pojawia się płodny śluz (zielony obszar) i prowadzi do owulacji około DNIA SZCZYTU. Po 3 dniach suchych, licząc od DNIA SZCZYTU reszta cyklu jest niepłodna dopóki nie zacznie się kolejna miesiączka.

 

 

 

SUCHE niepłodne dni po miesiączce (brązowy obszar) przeciągają się o kilka dni (nawet tydzień w naprawdę długich cyklach). Na koniec pojawia się płodny śluz (zielony obszar) prowadzący do owulacji około dnia SZCZYTU. Po odliczeniu 3 dni po SZCZYCIE na uwolnienie i przeżycie komórki jajowej, reszta cyklu jest niepłodna (brązowy obszar).

Dla tych którzy planują poczęcie, DZIEŃ SZCZYTU (ostatni dzień występowania śluzu płodnego, na przykładzie - ostatni dzień zielonego obszaru) jest najbardziej płodnym dniem w cyklu!

 

Powyższe wykresy nie są przeznaczone do stosowania osobno. Proszę obejrzeć następne strony, aby nauczyć się jak stosować metodę podwójnego sprawdzenia, oserwować temperaturę i inne wskaźniki.