Dr John Billings, znany na całym świecie pionier naturalnego planowania rodziny, zmarł wczoraj wieczorem (tj. 1 kwietnia 2007) w wieku 89 lat, po krótkiej chorobie.

John James Billings, doktor nauk medycznych, członek wielu profesjonalnych towarzystw medycznych, urodził się w Melbourne 5 marca 1918r. Wykształcenie medyczne uzyskał na Uniwersytecie w Melbourne. W 1943r. poślubił dr Evelyn L. Billings z.d.Thomas. W czasie II wojny światowej służył jako lekarz wojskowy w jednostkach AIF.

W 1947r.,po odbyciu studiów podyplomowych w Londynie, uhonorowany członkostwem Nuffield Fellowship. Specjalizując się w neurologii, powrócił do Australii, gdzie następnie został mianowany Dyrektorem Wydziału Neurologii w Szpitalu św. Wincentego w Melbourne oraz Dziekanem Wydziału Medycznego Licencjackiej Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Melbourne.

W 1953r. na prośbę ś.p. Ojca Maurice Catarinicha z biura Katolickiej Poradni Rodzinnej, John Billings rozpoczął pracę nad metodą naturalnego planowania rodziny, która początkowo została nazwana Metodą Owulacji. Przez ponad kolejnych 50 lat dr John i Evelyn Billingsowie prowadzili badania, rozwijali i udoskonalali Metodę, która obecnie nosi ich imię.

John Billings kontynuował karierę zawodową jako specjalista neurolog (consultant=specjalista najwyższego stopnia) w Szpitalu św. Wincentego. Od końca lat 60-tych do lat ostatnich, co roku spędzał znaczną część czasu podróżując z żoną po wielu krajach na całym świecie szkoląc nauczycieli Metody Owulacjii Billingsa, zakładając nowe ośrodki szkoleniowe, prowadząc wykłady dla lekarzy, studentów medycyny, pielęgniarek i innych. Szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu Metoda Owulacjii Billingsa została z powodzeniem wprowadzona do Chin, gdzie obecnie jest jedyną uznaną przez rząd metodą naturalnego planowania rodziny. Metoda Owulacjii Billingsa okazała się wyjątkowo skuteczna w niesieniu pomocy tym małżonkom, którzy wcześniej byli uważani za niepłodnych i niezdolnych do zajścia w ciążę.

Praca dr Johna Billingsa na rzecz rodziny została doceniona przez Watykan przyznaniem Orderu św. Jerzego jak również przez wiele uniwersytetów na całym świecie nadaniem tytułu Doktora Honoris Causa. Razem ze swoją żoną zostali uhonorowani tytułem Międzynarodowych Lekarzy Katolickich Roku 2002.

Dr John Billings pozostawił kochającą żonę Lyn oraz swoją liczną i szczęśliwą rodzinę: dzieci, wnuki i wiele prawnucząt. To właśnie rodzina, jak sam mówił, była jego największym dokonaniem. Jego życie będzie czczone, a jego odejście opłakiwane przez rodzinę, rzesze przyjaciół, zwolenników i kolegów lekarzy na całym świecie.

Galeria zdjęć

wstecz