Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem obchodów Jubileuszu XXV-lecia Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, które miały miejsce 25 października w Warszawie.

Jubileusz XXV-lecia Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny

 

Tak wydawałoby się niedawno świętowaliśmy XX-lecie Stowarzyszenia, a tu proszę, kolejny Jubileusz. Rok 2014 zakończyliśmy mocnym akcentem: obchodami kolejnej rocznicy powstania naszej szacownej organizacji oraz IV Międzynarodowym Sympozjum z cyklu „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego”, zorganizowanym tradycyjnie na WUM-ie we współpracy z Zakładem Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, Fakultetem Metod Rozpoznawania Płodności dla Wydziału Lekarskiego WUM oraz wszystkimi pozostałymi organizacjami promującymi Metody Rozpoznawania Płodności w Polsce. Sprawozdanie z tego drugiego wydarzenia znajdziecie na naszej stronie oraz na stronie Fakultetu Metod Rozpoznawania Płodności. Czas podsumować również obchody, które poprzedziły Sympozjum.

Miejscem spotkania było już tradycyjnie „Dobre Miejsce” przy ulicy Dewajtis w Warszawie. Program obchodów, tak jak cała nasza 25-cio letnia działalność, był wielowątkowy, treściwy i wypełniony po brzegi. Dodatkowej rangi naszemu spotkaniu nadali zaproszeni znamienici goście, a wśród nich ks. abp. Henryk Hoser, który wygłosił wykład wprowadzający, prof. dr hab. Michał Troszyński, nasz wieloletni opiekun naukowy, Heinz Huerzeler, m.in. koordynator NPR na Szwajcarię i Liechtenstein, redaktor kwartalnika NFP Bulletin i skarbnik IEEF, prof. René Ecochard z Uniwersytetu Claude Bernard Lyon we Francji, członek IEEF, Prof. Micaela Menarguez Carreño z Uniwersytetu Katolickiego San Antonio de Murcia w Hiszpanii oraz przedstawicielka macierzystej organizacji, z której wywodzi się nasze Stowarzyszenie, Pani Colleen Norman z Anglii. Podstawowy czas naszego spotkania przeznaczyliśmy na wystąpienia o różnej tematyce, o czym szerzej za chwilę, ale w przerwach pomiędzy poszczególnymi prezentacjami, w trakcie picia kawy, można było również zapoznać się z ofertą wydawniczą dotyczącą problematyki NPR-u, rodziny, czy wychowania, a nawet ze specjałami kuchni sarmackiej takimi jak konfitury, syropy, czy nalewki. Ale ze świętowaniem trzeba było jeszcze poczekać, bo dopiero późnym wieczorem zaplanowano bankiet połączony z muzyką i tańcem.

Jak już wspomniano, wykład inaugurujący obchody przeprowadził wszystkim doskonale znany ks. abp. Henryk Hoser. Tematem wystąpienia była „Troska o życie i płodność, miłość i odpowiedzialność w roku kanonizacji Jana Pawła II”. Trudno w kilku słowach ująć to co usłyszeliśmy, tak jak trudno w jednym wykładzie zawrzeć całość nauczania Jana Pawła II dotyczącego tej tematyki. Wystąpienie arcybiskupa było próbą postawienia diagnozy nad chorobą współczesnego świata, a zarazem wskazaniem jakie miejsce powinna w nim zajmować płodność, rozumiana jako błogosławieństwo, „pochodna życia, jego czyn i przejaw”. Prelegent zwrócił również uwagę na to, jak ważna w życiu każdego człowieka jest troska o płodność, odpowiedzialne rodzicielstwo, które zakłada „znajomość zdolności prokreacyjnej, dzięki rozwiniętym dziś metodom rozpoznawania płodności”.

Po tym pełnym refleksji wystąpieniu przyszedł czas na wspomnienia, które są nieodłącznym elementem każdych obchodów. Historię Stowarzyszenia przybliżyła nam Maryla Kinle, z kolei Alina Deluga przypomniała nam postacie wielce zasłużonych dla idei NPR prof. Zbigniewa Szymańskiego i mgr. inż. Mariana Szczepanowicza. W osobach tych wielkich ludzi nasza koleżanka przypomniała nam, że: „Jedynie pogodni, radośni, szczęśliwi, kochający się wzajemnie w sposób wierny i wyłączny, stosujący metody naturalnego planowania rodziny małżonkowie są najlepszą metodą upowszechniania NPR”. Kolejne wystąpienia mówiły z kolei o współczesności NPR-u oraz przyszłości. Lek. Natalia Suszczewicz przedstawiła problematykę organizacji zajęć z NPR na fakultetach uczelni medycznych, czyli starała się odpowiedzieć na pytanie: „Czy uda się zrewolucjonizować studia medyczne?”, natomiast Krzysztof Walczak przedstawił w nieco przewrotny sposób wizję przyszłości NPR, najeżonej nowinkami technicznymi.

Kolejne wystąpienia, z u działem naszych zagranicznych gości, miały nam przybliżyć sposoby promocji NPR w krajach Europy Zachodniej, a także plany i projekty dotyczące rozwoju naturalnego planowania rodziny w Europie i na świecie. Wystąpienia pana Heinz Huerzeler oraz prof. René Ecochard były bez wątpienia bardzo merytoryczne, ale zostały przez wszystkich słuchaczy odebrane przede wszystkim jako niesamowite świadectwa osób, którzy całym swoim życiem służą trosce o płodność i godność człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, czego wyrazem były burzliwe owacje na zakończenie ich prezentacji.

Po takiej dawce wzruszeń udało się jeszcze powrócić do prezentacji o charakterze warsztatowym. Członkowie różnych oddziałów przedstawili ciekawe prezentacje na różne tematy. I tak w kolejności

przedstawiciele oddziału poznański przedstawili zagadnienie powrotu płodności po odstawieniu antykoncepcji, oddziału radomskiego problematykę premenopauzy, oddziału warszawskiego projekt dotyczący  powrótu płodności po poronieniu, a oddziału bielsko-bialskiego trudności w obserwacji i interpretacji kart u nastolatek.

Jak zwykle na sympozjum pojawiły się także nowe, ciekawe wątki, które poszerzyły naszą wiedzą z szerokiej dziedziny zdrowia prokreacyjnego. Wystąpieniem o takim charakterze była prezentacja pani mgr Anna Klicka o zastosowaniu fizjoterapii w przygotowaniu do porodu i w okresie połogu.

Prezentacją, która niejako była podsumowaniem tego sympozjum, a zarazem ważnym głosem w dyskusji nad przyszłością NPR, było wystąpienie Marii Kuźmiak i Mirki Szymaniak p.t. „Etos Nauczyciela NPR Czego strzec? Czemu być wiernym?”

Niestety z braku czasu nie udało się przedstawić prezentacji poszczególnych oddziałów na temat ich działalności i osiągnięć. Prezentacje te będą jednak dostępne niebawem na naszej stronie.

Na zakończenie tego pracowitego dnia Organizatorzy przygotowali jeszcze jedną małą niespodziankę. Był nią pokaz premierowy krótkiego, profesjonalnie nakręconego filmu, promującego działalność Stowarzyszenia. Film obecnie jest dostępny do obejrzenia na stronie Stowarzyszenia.

Wreszcie na zakończenie obchodów odbył się bankiet, na którym w pełnej krasie ukazała się cała witalność i przyszłość Stowarzyszenia J Przy dźwiękach muzyki puszczanej przez profesjonalnego DJ-a można było odreagować zmęczenie i stres związany z przygotowaniami i prawdziwie poświętować. W trakcie bankietu przeprowadzono również konkurs na najlepszy wypiek. Bezdyskusyjnie wygrała w nim Elżbieta Pelc z oddziału poznańskiego. Gratulujemy!

Jak przystało na Jubileusz na zakończenie bankietu wjechał tort. Słodki i … zresztą sami zobaczcie! Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie zdjęcia z Jubileuszu oraz do strefy nauczyciela (po zalogowaniu), w której znajdziecie wszystkie prezentacje. Do zobaczenia na kolejnych Jubileuszach!