Żywienie kobiety karmiącej piersią

Okres karmienia dziecka jest bardzo ważnym etapem rozwoju naszego maleństwa. Jednak troszcząc się o nasze dziecko nie możemy zapomnieć o odpowiednim odżywianiu się matki karmiącej. Poniższy artykuł pomaga zrozumieć wagę zagadnienia diety matki karmiącej. Dowiesz się z niego:

  • Dlaczego mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka?
  • Jak laktacja wpływa na zapotrzebowanie energetyczne matki?
  • Jak zmienia się zapotrzebowanie na składniki odżywcze kobiety w trakcie karmienia?
  • Jak powinna się odżywiać kobieta karmiąca (wskazówki)?
więcej

Poradnik żywieniowy ciężarnej

  1. Stosuj urozmaiconą dietę, pozwoli ona na dostarczenie różnych składników pokarmowych pochodzących z różnych źródeł.
  2. Wybieraj produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i cukru, np. chude mięso zamiast tłustego.
  3. Staraj się jeść regularnie bez dłuższych przerw między posiłkami.
  4. Nie martw się zwiększającą się masą ciała, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w ciąży, Twoje rozwijające się dziecko rośnie i za jego sprawą odkłada się tkanka tłuszczowa u Ciebie. Nie powinnaś się teraz odchudzać.
  5. Od czwartego miesiąca ciąży powinnaś zwiększyć swoje dzienne spożycie o około 300 kcal, to jest np. dodatkowy jogurt owocowy 150g oraz kanapka z masłem i szynką.
  6. Wybieraj ciemne pieczywo zamiast białego, np. grahamki zamiast kajzerek.
  7. Spożywaj codziennie mleko i produkty mleczne w ilości około 1 litra mleka zamiennego na przetwory mleczne, aby dostarczyć odpowiednią ilość wapnia do organizmu, np. szklankę mleka na śniadanie, duży jogurt na drugie śniadanie (200g), kefir na podwieczorek, ser biały lub żółty na kolację (1 plasterek sera żółtego ma tyle wapnia co 1 szklanka mleka).
  8. Spożywaj chude mięso, wędliny drobiowe dwa razy dziennie. Dwa razy w tygodniu włącz do diety tłuste ryby (śledź, makrela, łosoś).
  9. Spożywaj dziennie około 0,5 kg warzyw (nie wliczając ziemniaków). Pamiętaj o codziennym spożywaniu marchwi i pomidorów w sezonie (soku pomidorowego zimą i wiosną) oraz zielonych warzyw.
  10. Codziennie sięgaj po owoce, powinnaś spożyć 600-700g na dobę, np. są to 4 duże owoce (banany, jabłka, pomarańcze).
  11. Pamiętaj o spożywaniu olejów roślinnych, najlepiej oleju słonecznikowego, sojowego, kukurydzianego. Z margaryn wybieraj miękkie kubkowe.
  12. Ograniczaj spożycie cukru i słodyczy.
  13. Nie przesadzaj z soleniem, pomoże to w zmniejszaniu obrzęków.
  14. Powinnaś unikać alkoholu, nawet jeden- dwa drinki mogą zaszkodzić Twojemu dziecku.
  15. Nie spożywaj kawy i mocnej herbaty, jeśli bardzo je lubisz to pij słabe, a kawę koniecznie z mlekiem.
  16. Unikaj: pieczywa cukierniczego, mleka pełnego, śmietany, zabielaczy do kawy, krewetek, kalmarów, kiełbas, pasztetów, smalcu, tłuszczu spod pieczeni, chipsów, słodzonych soków, kremów, sosów na śmietanie, czekolady, orzechów solonych, majonezu.
  17. Ograniczaj spożycie szczawiu, rabarbaru oraz szpinaku.

Zapotrzebowania

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze dla kobiety w wieku 19- 25 lat o masie ciała przed ciążą 60 kg o umiarkowanej aktywności fizycznej przedstawiają się następująco:

więcej